You can enter Albanian Chat as a Guest, no registration required, to enter you have to click on Albanian Video Chat, give Nick (name) that is free, then click Login and select the room!

Halil Xani
Libri i Halil Xanit "Mahi te Zgjedhura"
MAHI NGA LUFTA (1)

MAHI NGA LUFTA (2)

GAZETARIA SI..

TE BEMAT E DAUTIT

KUSHE ESHTE KY PLAK

EDHE PULEN EDHE LULEN

SI DASHURIA

Follow Us

Jepe lajmin vet nė portalin e lidhjeve shqiptare nė AlbaNur
Lajme nga Shqiperia Lajme nga Kosova

Lajme nga Maqedonia

Lajme nga Diaspora

 
 
 
Vjersha per Femije nga Halil Xani
Vjersha per Femije
Ne jemi te lumtur qe kesaj radhe botojme librin me vjersha per femije te shkruar nga poeti Halil Xani. Pasi nje pjese e femijeve shqiptare jane ne diaspore, larg gjuhes dhe shkolles shqipe te vendlindjes, ne ju ofrojme kete botim FALAS qe ju ta printoni dhe tua lexoni femijeve cdo nate para renies ne gjum!
Une dhe Babi Mjeshter
Pjesa e Pare

Pjesa e Dyte

Pjesa e Treta

Libri me Vjersha per Femije / Pjesa e Pare

NASTRADINI KEPUCET ME VETE

 

Nastradinin e shohin do ?obane

T`ia marrin kepucet e bejne plan

-Jemi te vegjel ketu po rrime kot

Mollet qe po i shohim s`i arrijme dot.

 

Ai i zbathi kepucet por s`i la ne toke

I mori te dyjat i lidhi per shoke

Ata u habiten keshtu kur e pane

-Leri hoxhe kepucet-femijte i thane.

 

-Po ju shkundi molle e hani sa te doni

E sa per kepucet ju kot me keshilloni

Mallin afer vetes une gjithehere e dua

Ku ta di pastaj nga me qet rruga mua.

 

  

KU TE DOJE MUSHKA

 

Nastradini hipur ne mushke

Kokelarte qendronte si krushke

Mundohej per freri ta drejtonte

Po ajo kryeneqe nuk e degjonte.

 

Pas pak u takua me nje njeri

-Per ku je nisur o hoxhe efendi

-Besa s`po di as vet kah po shkoj

Le te me qoje mushka kah te doje.

 

 

NASTRADINU U RREZUA NGA KALI

 

Nastradini hipur ne kale te vet

Na ishte nisur per ne qytet

Kali u tremb e hodhi pertoke

I erdhi inat e pane disa shoke.

 

Rrokotel ne toke u hodh plaku

Larg i shkoi qallma i rridhte gjaku

Shokeve qe qeshnin hoxha iu thote

-Kali i trembur mua me rrezoi kot.

 

Une edhe ashtu desha t`i zbres

Nuk i rri hipur kalit teknefes

-Mire po thua o hoxhe jarani

A hipe njeriu ne shale shejtani.

 

NGJITJA BISHTIN NESE DO

 

Nje dite Nastradini vajti ne qytet

Ne treg ta shiste gomarin e vet

Iu afrua njeri bishtin po ia mate

-Desha ta blej po paska bisht te gjate.

 

Keshtu ai i tha e iku pazarit

Hoxha ia shkurtoi bishtin gomarit

Me vone i tha nje tjeter teveqel

-Desha ta blej po qenka bishtcubel.

 

-Jo, jo, i tha hoxha hi? mos u largo

Ne xhep ia kam bishtin ngjitja nese do.

 

 

KAH DUHET ECUR

 

Kishte pas vdekur

Nje njeri

Nastradini imam

Xhemati pas tij

E pyeti hoxhen

Njeri n`mes te xhades

-A duhet ecur para

Apo pas xhenazes?

 

Ia ktheu hoxha:

-Degjo ore hut

Kryesorja eshte

T`mos jesh n`tabut.

 

 

NASTRADINI NE SHKODER

 

Kur kendej Nastradini

Te gjithe i beri perralle

Tha te shkoj ne Shkoder

Malli me ka marre.

 

Atje me te paret

U takua me femije

E nisen biseden

Per kopeshtari.

 

Iu tha Nastradini

-Kah ne lum baca

Rriten lakrat

Nje nuk e ze kaca.

 

Kur hodhi shikimin

Nga liqeni pa bardhesi

?ka punohet atje

Ju lutem femije.

 

-Ato jane bujashka

Mjeshtrit po punojne

Per lakrat e juaja

Kaca po ndertojne.

 

U ndal efendia

Me vete u mendua

-Po kthehem-tha prapa

Ketu s`ka buke per mua.

 

 

NASTRADINI, VAJZA DHE MULLIRI

 

Nastradini kishte planifikuar

Nje mulli per ta ndertuar

Vuri themelet ne nje lendine

Por lume s`kishte ne ate rrethine.

 

Nje dite e bija buken kur ia qoi

Nisi me babahoxhen te bisedoje

-O baba njerezit kur te vijne

Kuajt e qete uje ku do te pijne?

 

Hoxha te bijes ia dha hakun

Hodhi ?eki?in drodhi mustakun

Rrofsh moj bija ime e mbare

Pse s`me pyete ne diten e pare.

 

PO ME DHIMBSEN DELET E JUAJA

 

Dervish Goxhuli nje dele pati

S`kishte ahur as ushqim i ngrati

E dergoi delen ne fshat te nje fqi

Ta kaloje dimrin me delet e tij.

 

Pasi kaluan disa dite e net

Dervishi per dele pyet fqiun e vet

Kurse ai me keqardhje ia ktheu:

-Na ra mbreme ujku e delen ta preu.

 

-Hajerli-qofte Goxhuli tha

Ashtu qenka shkruar or vella

Nuk po me dhimbset ajo e bekuar

Por te juajat qe qenkan frikesuar.

 

KANDILI MBURRAVEC

 

Kandili plot vaj bente drite

Nisi te lavderohej nje dite

-Teper i vlefshem une jam

Drite me te forte se dielli kam.

 

Fryu nje ere e lehte u fik fatziu

Duke e ndezur prap i tha njeriu

-Ndriqo o kandil e mos u mburr

Se vetem drite e yjeve s`shuhet kurre.

 

LUANI E GOMARI

 

Luani e gomari

Lidhen miqesi

Nje dite se bashku

Dolen ne gjueti.

 

Gomari hyri ne shpelle

Qe t`i trembte dhite

Kurse luan miku

Iu kishte zene prite.

 

Kur doli gomari

Luanit po i thote

-A e kreva mire

Une detyren sot.

 

-Besa ke palle shume

Ka gjemuar molika

Po mos te te njihja

Do te me binte pika.

 

 

LOPA DHI!

 

Deshi njehere nje fshatar

Ta shes lopen ne Pazar.

 

U moren vesh dy komshi

Atij lopen t`ia bejne dhi!

 

Diku ne rruge i del Fazliu

-Sa ben dhia lum komshiu?

 

-A je ne vete pashe ate buke

Nuk eshte dhi, eshte laruke.

 

Pak me poshte Aliu ia pret

-Sa ben dhia tregome drejt.!

 

-Edhe ti po lypshe mbyte

Shko te mjeku sheroi syte!

 

Ne treg njeri iu afrua

-Jaran, lopes sa po i thua?

 

Ti nuk qenke myshteri

Nuk kam lope, po shes dhi.

 

 

TE DIGJEM KU JAM RRITE

 

Na ishte njehere

Nje njeri i mire

Kish nje qosh me ferra

Skaj ares se gjate,

Kishte vendosur

T`i digjte me zjarr

Porse per gjallesat

I vinte mekat.

 

-Largohuni nga ferrat

Ju lus o gjallesa

Shkoi tri dite

Me ze te larte thirri:

 

-Une po ju lajmeroj

S`ju kam me qafe

Nese pastaj nga ju

Mbetet vetem hiri.

 

Pasi i dogji ferrat

Fshatari gjurmoi ne hi

E gjeti shqiponjen

Si thengjill te zi.

 

-O gjallese e shkrete

Perse nuk u largove

A nuk deshe vet

Apo s`me degjove?

 

-Te degjova mire

Na thirre tri dite

Por vendosa te digjem

Ketu ku jam rrite.

  

 

SHQIPTARI DHE MBRETI

 

Mbreti thirri nje shqiptar

-Kam degjuar te menqur jeni,

 

Ne dy pyetje t`me pergjigjeni

Nje shperblim nga une e keni,

 

Po s`i gjete behu gati

Koken do ta pret xhelati!

 

Pyetjen e pare i beri mbreti

-A e di sa pika uje ka deti?

 

Shqiptari u mendua pak

E iu drejtua mbretit plak:

 

-Ndalmi lumenjte mos te vijne

Sepse numrat m`i perzijne.

 

Pas kesaj mbreti i kish thene

-M`numero yjet ne qiell sa jane!

 

-Ti numeroj o mbret patjeter

Ve? sa qielli m`gjej nje leter.

 

Gishtin kokes mbreti i vuri

-Sa lehte ky mua me zuri.

 

Dhe tha:

 

-Merr shperblimin o shqiptar

Ju te gjithe ishit dijetare.

 

 

NJERI ME KeMISHe

PA HALLE NUK KA

 

Dikur,diku ne nje mbreteri

U semur mbreti tretej si qiri

Gjumi s`e zinte buka s`i hahej

Si dege e thyer mbreti po thahej.

 

Therrasin doktore e hoxhallare

Therrasin falltore e pleqnare

Nga shume ila?e kurrefare dobie

S`i beri hajer kurrefare hajmalie.

 

Nje i ditur tere naten nuk fjeti

Der`sa ila?in per mbretin s`e gjeti

Iu tha te kerkojne ne qytete e male

Te gjejne kemishe t`njeriut pa halle.

 

Shume asqere kerkuan e kerkuan

Njeri pa halle askund nuk takuan

Tjeter rruge ne fund nuk iu mbeti

Por pa ila? si te kthehen te mbreti.

 

Duke u kthyer malit afer nje stani

Degjuan kengen e nje ?obani

Asqeret e lodhur pa mase u gezuan

Ky eshte njeriu pa halle-menduan.

 

I rrefyen per hallin qe kishin

Ia permenden edhe bakshishin

-Po me vjen keq ?obani u tha

Njeri me kemishe e pa halle s`ka.

 

 

VASHA E L`KENIT

 

Halit Uka

Nje plak

Me mjekerr

Shpeshhere  tregonte

Nje legjende

Te vjeter

Per L`kenin

E fshatit tim

Legjenda thote

Kete rrefim:

 

Rreth L`kenit

N`lendinat me bare

Ruanin kafshet

Barinjte fshatare

Dilte nga L`keni

Nje vashe si hyri

Me bosht e furke

Dhe me kaun e zi.

 

Ne breg te L`kenit

Kau i zi berlykej

S`kishte ka ne fshat

Qe guxonte t`i avitej.

Nje dite nje bari

Me vete kish menduar

Te farketari i fshatit

Ne mesdite kishte shkuar

I thote-o mjeshter

Gjilpera te me punosh

Per briret e kaut

Te paguaj me grosh.

  

Kur erdhi koha

Shtazet t`i leshojne

Prap n`breg t`L`kenit

Barinjte i qojne

Doli edhe vasha

Ashtu si ?dohere

Me furke e bosht

Shend e vere.

 

Bariu n`bri gjilperat

I vuri kaut te tij

E afroi te bregu

Prane kaut te zi

U skuq L`keni-1

Kau i zi u rrezua

Vasha leshoi furken

Gati u tmerrua

E  mallkoi djalin

U zhyt ne thellesi

Me kurre s`u duk

Kjo vashe si hyri.

 

?

 

Thone atehere L`keni

Kishte uje shume

Lugines rridhte

Porsi lume

Mjegulla e tij

Dritherat kish demtuar

Ishin mbledhur burrat

Kishin biseduar

T`ia ndalin turrin

Ishin marre vesh

Me trina

Me therra

Me lesh?

 

Me t`mbyllur

Te L`kenit

Verejten ata burra

Uji filloi te rrjedhe

Ne tri fshatra

Ne tri gurra?

 

 

1.      Keshtu thote legjenda per L`kenin e Polacit qe ka qene

ndermjet Polacit e Prekazit te Poshtem. Autori i ketij libri

mban ne mend se ne kete L`ke jane mbytur njerez veres

duke u lare, por edhe dimrit duke rreshqitur, kane rene nen

akull. Deri vone kishte edhe floren dhe faunen karakteristike.

Ky L`ke tash ka shterrur dhe eshte shnderuar ne nje fushe

me bare.

 

 

 

GJEZA

 

I rrumbullaket

Shume i nxehte

Pa te bota

Nuk ka jete.

 

( Dielli)

 

Here si draper

Here si buke

Nuk nxene fare

Terrin zhduke.

 

(Hena)

 

Si xixellonja

Naten ndrijne

Kur linde dielli

Valle ku rrijne.

 

(Yjet)

 

Si jorgan

Token mbulon

eshte e ftohte

Bimet i mbron.

 

(Bora)

 

Here ngadale

Here me turr

Hyjne ne det

E s`dalin kurre.

 

(Lumenjte)

 

Reja rese

I bie shuplake

Thua natyra

Po merr flake.

 

(Vetetima)

 

Llambat n`Radisheve

N`Galice e Kopiliq

I kane fitilat

Gjer ne Obiliq.

 

(Korrenti)

 

eshte me lara

Rrumbullak

Ne te femijte

Kane merak.

 

(Topi)

 

Gjate veres

Fle ne tavan

Kurse dimrit

Drute i han.

 

(Stufa)

 

Nje si sa?

E nje kuti

T`sjellin boten

Ne shtepi.

 

(Ant.satelitore)

 

Ngushte e mbyllur

Ne epruvete

Tregon per motin

Sa eshte i nxehte.

 

(Termometri)

 

Po te kesh

Supervesh

Merresh vesh

Me Bangladesh.

 

(Telefoni)

 

 

S`eshte pellumb

Me krah e sqep

Pa nderprere

Letra merr e jep.

 

(Interneti)

 

Ka tre sy me ngjyra

Nuk qane kurre

Ne udhekryq

Qendron si burre.

 

(Semafori)

 

Qofte vere

A tjeter stine

Kurre s`pushon

Vetem ngrine.

 

(Frigoriferi)

 

Andej-kendej

I sjell saora

I ben rrobat

Sikur bora.

 

(Lavatriqeja)

 

Here vjen poshte

Here lart ngjitet

Njerezit i barte

Fare s`merzitet.

 

(Ashensori)

 

E mban ne dore

Ajo gjemon

Pa u lodhur

Lisat i rrezon.

 

(Motosharra)

 

 

Nuk ha sane

Naften pin

Per ngarkese

Lodhje s`din.

 

(Traktori)

 

Nje barkmadhe

Me goje te gjere

Dimrit fle

Punon ne vere.

 

(Autokombajna)

 

E ema iken

Me gjeme e vaj

Nuk i ndahen

Bijte e saj

 

(Treni)

 

Ka shpine te gjere

Shkon detit te pafund

Ne te mund te hip

I gjithe nje katund.

 

(Trageti)

 

Bishtin e zjarrte

Nje shigjete

Gjer ne hene

U ngjit perpjete.

 

(Anija kozmike)

 

Vjetersira

Por me vlere

Aty gjenden

Kurdohere.

 

(Muzeu)

 

eshte nje tempull

Qe qeshon drite

Ua shton femijeve

Diturite.

 

(Shkolla)

 

eshte nje arke

Pa dry pa dere

Ajo ruan

Gjera me vlere.

 

(Libri)

 

eshte nje are

Ne te hedh fare

Lehte per ty

E korre me sy.

 

(Fletorja)

 

Njeri eshte

Vendit s`luan

Territ, t`ftohtit

Nuk i druan.

 

(Busti)

 

Ne te ulesh

Si ne shale

S`eshte gomar

S`eshte as kale.

 

(Karriga)

 

E mban ne dore

A  ne tavoline

Kohen tregon

Nga gjumi te zgjon.

 

(Ora)

 

Nje suste nena

Kur e prek

Pogaqet ne te

Saora i pjek.

 

(Shporeti elektrik)

 

Nje zog i hekurt

Fluturon me flete

Ngjitet lart ne qiell

Atje permbi rete.

 

(Aeroplani)

 

Mbi lumenj

Permbi perroje

Nper te kalojne

Njerezit pa droje.

 

(Ura)

 

Shkojne dimrit

Veres vijne

Ia shtojne stines

Bukurine.

 

(Zogjet shtegtare)

 

E mban per brire

Shkon pas tij

Kryen shume pune

Ne bujqesi.

 

(Motokultivatori)

 

Kur e mundon barku

Zorret i perzihen

Nga goja vjell zjarr

Re tymi lart ngrihen.

 

(Vullkani)

 

Pas shiut ne qiell

Kur ka diell

Duket nje shirit

I teri kolorit.

 

(Ylberi)

 

Ka te medha

E te vogla

Per femije

Ka me lara

Kuqezi

Te gjithe e duan

Kur bie shi.

 

(Ombrella)

 

E kyq ne rryme

Diten a naten

Sa e ka gojen

E merr kafshaten.

 

(Fshesa elekrike)

 

Komentoni, jepni lajm dhe gjitha pėr nė Forum
Notice
AlbaNur promotes excellence in journalism, encouraging investigative journalism. We serve as the national voice of Albanian journalists Home and Abroad and we uphold the public's right to know..

Goals
AlbaNur campaigns to improve access for Albanian journalists to the sources of information in Albanian Lands. It speaks out against the lack of co-operation and the abusive treatment that still occurs when it comes to Albanian journalists.

Gazeta Shqiptare, Gazetat Online, Mediat Shqiptare

Bota Sot | Epoka e Re | Gazeta Express | Fakti | Panorama Plus | Gazeta Shqip | Gazeta Shqiptare | Gazeta Lajm

Gazeta Koha Ditore | InfoPress | Gazeta Zeri | Gazeta 55 | Teuta | Kosovarja | TV Klan | Flaka | Rilindja | Paqja

Besa | Vepra | Gazeta Illyria | Gazeta Start | Tirana Observer | Koha Jone | Gazeta Korrieri | Gazeta Standard | 24 Ore

Gazaeta Metropol | Gazeta Tema | Gazeta Biznesi | Gazeta Shekulli | Sporti Shqiptar | Gazeta Spekter | Gazeta Shpallje

Agim GASHI "Gjysh te kam shoqe" (vjersha p?r f?mij?
Botuar nga sht?pia botuese"Shqip?ria Etnike"
Prishtin? , 2009

 

Per me teper kliko ketu...>>

Nga te gjithe projektet ndoshta eshte me I rendesishem "Femijet, teatri dhe arsimi" qe realizohet me perkrahje te Agjencionit Zvicran per Zhvillim, Agjencionit Suedez per zhvillim dhe bashkepunim si dhe nga Fondacioni Instituti shoqeria e hapur - Maqedoni. Per me teper kliko ketu...>>

 

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Tim Shkupi | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.gazetashqiptare.eu  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster