Jepe lajmin vet në portalin e lidhjeve shqiptare në AlbaNur
Lajme nga Shqiperia Lajme nga Kosova

Lajme nga Maqedonia

Lajme nga Diaspora

Shkrim i derguar nga Dr. Milazim Krasniqi
Populli ka nevoje per mesim fetar
Reagim ndaj tekstit te IWPR-se “Mesimi fetare ne shkolla shkakton shqetesim” Shkruar nga Alma Lama, botuar ne “Epoka e re” Dt. 23.05.2003

 

Nuk eshte faji i nje gjenerate te tanishme te nje populli qe shumica dermuese eshte muslimane ose krishtere

eshte per keqardhje qe nje grup i gazetareve vazhdimisht hulumtojne tema te cilat nuk i perkasin drejtimit te tyre gazetaresk. Mendoj se ne kemi mungese te madhe per gazetare te profesionist. Arsyet jane nga me te ndryshmet, keshtu nuk ja vlen te futemi ne shkoqitjen e kesaj mungese, sepse nuk eshte tema e ketij reagimi.

IWPR sipas mendimit tim eshte nje agjenci e cila sjell shpeshhere raporte te cilat jane shume interesante dhe te mira per lexuesint neper shume vende te botes po ashtu edhe tek ne. Por ja qe ndodh nganjehere qe kesaj agjencie t’ia prishin imazhin disa bashkepunetore, duke lejuar botimimin e temave qe sjellin reagime ndaj tyre.

Duke reaguar ndaj shkrimit te zonjes Lama nenkuptohet se ky reagim prek edhe redaktorin e IWPRse se bashku me te edhe Epoka e Re.

Gazetarja ne fjale pos opinionit qe e paraqet ajo mer guximin dhe jep fakte historike te “verteta”. Ajo ju tregon historianeve, se shqiptaret e Kosoves paskan qene “katolik” dhe se feja islame, shqipateve katolik iu paska “imponuar”. Zonje e nderuar nuk do t’i jap argumentet e mia para se te me tregoni faktet e juaja per ate qe pohoni se shqiptareve ju kane ofruar perfitime ekonomike sepse sipash jush keto perfitime paskan qene shkak i islamizimit te rajonit. Kurse keto perfitime nuk i paskan gezuar serbet, bullgaret, greket, turqit ortodoks ne Turqi, arbet ortodoks ne shtetet arabe etj. Kuptohet se nga nje ateiste nuk pritet qe te propagandoje per teistat e aq me teper per islamin, por kjo ateiste nuk ka te drejte te sjelle huti ne opinion me hallucinacionet e saja.

Se sa e “sakt” eshte ajo ne shkrimin e saj, flet vet fakti se ajo ende nuk e di se kush eshte kryetar i BI te Kosoves, apo siç e quan ajo i komunitetit musliman. Ben gabim trashanik kur shkruan se z. Sabri Bajgora eshte kryetar i komunitetit musliman te Kosoves.

Kurse profesorin e nderuar Dr.Ismail Hasani e quan Islam Hasani dhe shprehet me (nje) profesor i sociologjise ne UP, po keshtu shprehet edhe per z. Ramush Tahiri, (nje) keshilltar i kryetarit te parlamentit.

Zonje e nderuar, mos i ngatro emrat dhe titullaret, si dhe nuk thuhet per titullaret me shprehjen (nje). Shko edhe nje here duke ju kerkuar falje dhe meso emrat e tyre si dhe titullin e sakte te z. Sabri Bajgora dhe z. Ramush Tahiri.

Uroj qe ky reagim te jete keshille per te gjithe ata qe mirren me shkrime ose shkruajne neper media. Ne kemi shume probleme dhe ato duhet pastruar gradualisht. Politikanet tane duhet te jane shume preciz rreth mesimit fetare. Nuk eshte faji i nje gjenerate te tanishme te nje populli qe shumica dermuese eshte muslimane ose krishtere. Populli ka nevoje per mesim fetare dhe ai duhet te edukohet me kete mesim, pa marre parasyshe se cila fe eshte dominuese ne ate vend. Madje mesimi fetar duhet te jete i lire per te gjithe ata prind qe deshirojne qe femijet e tyre te marrin edukate fetare. Kete te drejte secilit popull ia garanton OKB sipas Nenit 18 te Paktit Nderkombetare ne lidhje me te drejtat civile dhe politike. Nuk mirret per baze mendimi i nje pakice duke e shkelur shumicen tjeter te popullit. Ky popull eshte mesuar te neperkemet, por ama turp madje shume turp i madh eshte te rineperkembet nga vet vetja per hire te nje pakice. 


Muhamed Jusufi – Kajolli,
autori eshte Drejtor i Sh.K.”Zeri Yne”, Prishtine

Ju mund te shkruani koment per kete Tekst, duke klikuar Ketu
Notice
AlbaNur promotes excellence in journalism, encouraging investigative journalism. We serve as the national voice of Albanian journalists Home and Abroad and we uphold the public's right to know..

Goals
AlbaNur campaigns to improve access for Albanian journalists to the sources of information in Albanian Lands. It speaks out against the lack of co-operation and the abusive treatment that still occurs when it comes to Albanian journalists.

Gazeta Shqiptare, Gazetat Online, Mediat Shqiptare

Bota Sot | Epoka e Re | Gazeta Express | Fakti | Panorama Plus | Gazeta Shqip | Gazeta Shqiptare | Gazeta Lajm

Gazeta Koha Ditore | InfoPress | Gazeta Zeri | Gazeta 55 | Teuta | Kosovarja | TV Klan | Flaka | Rilindja | Paqja

Besa | Vepra | Gazeta Illyria | Gazeta Start | Tirana Observer | Koha Jone | Gazeta Korrieri | Gazeta Standard | 24 Ore

Gazaeta Metropol | Gazeta Tema | Gazeta Biznesi | Gazeta Shekulli | Sporti Shqiptar | Gazeta Spekter | Gazeta Shpallje

Kengtaret Shqiptar, Muzika Shqiptare, Vipat Shqiptar

Adelina Ismaili | Meda | Genta Ismaili | Nora Istrefi | Shpat Kasapi | Zanfina Ismaili | Bleona Qereti | Elvana Gjata

Ciljeta Xhilaga | Blero | Ermal Fejzullahu | Greta Koci | Sinan Hoxha | Kaltrina Selimi | Dafina Zeqiri | Adem Ramadani

Poni Music | Adrian Gaxha | Alban Skenderaj | Agim Poshka | Alma Bektashi | Tuna Sejdiu | Ardit Gjebrea | Lajme Shqip

Arta Bajrami | Alma Bektashi | Big Mama | Edona Llalloshi | Elita 5 | Jehona Sopi | Zajmina Vasjari | Adelina Tahiri

Tingulli 3 | UnikKatili | Motrat Mustafa | Vesa Luma | Violeta Kukaj | Gjyste Vulaj | Bertan Asllani | Adelina Thaqi | Noizy

Gresa Behluli | Labinot Tahiri | Anjeza Shahini | Leonora Jakupi | Leonora Poloska | Mahmut Ferati | Video Fest | Chat

Etno Engjujt  | Vajzat Seksi | Ilir Shaqiri | Korab Shaqiri | Ylli Baka | Duli Tallava | Bedri Islami | Vejushkat | Dashuria

Jonida Maliqi | Zyber Avdiu | Muharrem Ahmeti | Shkelzen Jetishi | Gili | Mentor Kurtishi | Mihrie Braha | Rezarta Shkurta

Rovena Stefa | Sabri Fejzullahu | Shkurte Fejza | Shyhrete Behluli | Sinan Vllasaliu | Soni Malaj | Kenga Magjike | Tallava

Vajzat Seksi, Bukuroshet Shqiptare, Miss Kosova, Vipat Shqiptar

Ertemiona Meidani | Laureta Meci | Zana Krasniqi | Nevina Shtylla | Matilda Mecini | Hasna Xhukici | Erza Haliti

Agnesa Vuthaj | Eva Pepaj | Aferdita Dreshaj | Angela Martini | Marigona Dragusha | Yllka Berisha | Kejdi Jashari

Almeda Abazi | Alma Ajazi | Liberta Spahiu | Xhuli Nura | Keshtjella Pepshi | Ciljeta Xhilaga | Alketa Musaj

Emina Çunmulaj | Arbnora Ademaj | Ardita Ukaj | Zajmina Vasjari | Nada Zhiti | Edlira Memo | Besa Gashi

Greta Stanica | Arjeta Lataj | Antonieta Nikprelaj | Diellza Kolgeci | Irsa Demneri | Kristine Elezaj | Xhesika Berberi

Njoftim

GazetaShqiptare.Eu eshte pjese e projektit AlbaNur dhe angazhohet qe te bind pushtetaret shqiptaret se duhet te jene ne sherbim te qytetareve dhe jo anasjelltas. Asnje pushtetare shqiptare nuk guxon te jete mbi qytetaret dhe mbi ligjin. Ata duhet te kritikohen djathtas dhe majtas se kane zgjedhur te jene pushtatre, kurse ne kemi zgjedhur misionin te vijme deri tek e verteta!

 

Ne do te ishim shume mirenjohes nese ju shkruani per AlbaNur dhe e mbushni normen e juaj te jeni pjese e kesaj faqe ku vizitoret shqiptar mund te ju gjejne me lehte se çdokund tjeter

 

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Tim Shkupi | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.gazetashqiptare.eu  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster